Siirry sisältöön
  • Helsingin kaupunki
  • Anna palautetta
Helsinki-kanava

    Helsinki-kanava

    Anna palautettaKaupungin etusivuTietoa Helsinki-kanavasta

    Helsingin kaupunki
    © City of Helsinki 2025
    |Saavutettavuusseloste|Käyttöehdot|Tietosuoja

    Kesällä 2022 placemaking-kokeiluja Ylä-Malmin torilla sekä Ala-Malmin puistossa

    Julkaistu: 14/09/2022 | Katsottavissa: Rajoittamaton | katselua: 631
    Uutta Helsinkiä

    Kesän 2022 keidaskokeilu Ylä-Malmin torilla sekä Ala-Malmin tapahtumapuisto olivat osa Helsingin kaupungin avausta placemaking-toimintaan. Placemaking tarkoittaa kaupunkitilojen kehittämistä yhdessä asukkaiden ja muiden käyttäjien kanssa.

    Ylä-Malmin torille on lähivuosien aikana suunnitteilla iso uudistus. Kesän kokeilun aikana kerättiin havaintoja sekä asukkaiden ja alueen toimijoiden näkemyksiä ja toiveita alueen suunnittelun tueksi.

    Loppukesästä Ylä-Malmilla järjestettiin toripäivä, jolloin keitailla on tavattavissa Malmin kehityksestä vastaavia Helsingin kaupungin suunnittelijoita. Paikalla oli myös Helsingin kaupunginteatterin Pääroolissa Malmi -hankkeen runokioski ja elektronisten biittien työpaja nuorille. Ala-Malmin tapahtumapuistossa järjestettiin erilaisia toimintapisteitä sekä esityksiä lapsille.

    Lue lisää uutisesta.

    Kategoriat

    Asuminen ja ympäristöKaupunkiympäristö

    Suosittelemme

    Karusellinäkymä
    1 / 0

    Uutta Helsinkiä