Hoppa till innehållet
  • Helsingfors stad
  • Ge feedback
Helsingforskanalen

    Helsingforskanalen

    Ge feedbackStadens hemsidaInformation om Helsingforskanalen

    Helsingfors stad
    © City of Helsinki 2025
    |Tillgänglighet|Anvädarvillkor|Dataskydd

    Sprintin kulku eli käyttäjätarinoiden siirtyminen sprinttitaululla

    Publiceras: 13/09/2021 | Tillgänglig att titta på: Obegränsat | Undertexter: Suomi - Sprintin kulku eli käyttäjätarinoiden siirtyminen sprinttitaululla | vyer: 97
    Jira- ja Confluence-ohjeet

    Sprintin aikana käyttäjätarinoiden toteutusta seurataan sprinttitaululla.

    - Valitse sivun vasemman laidan valikosta kohta "active sprints" (aktiiviset sprintit).
    - Avautuvassa sprinttitaulunäkymässä on sarakkeita, jotka kuvastavat sitä, mikä sprintin tehtävien toteutuksen tilanne on.
    - Jos käyttäjätarinoihin on sprintin suunnittelupalaverissa lisätty subtaskejä eli tehtäviä, ne näkyvät sprinttitaululla rajattuna käyttäjätarinakohtaisiin uimaratoihin.
    - Tehtäviä liikutetaan taululla raahaamalla.
    - Ensimmäinen sarake, "backlog", tarkoittaa, että tehtävän toteuttamiseen sprintissä ei ole vielä sitouduttu.
    - "To do" -sarakkeessa tehtävä on valittu sprinttiin toteutettavaksi.
    - "In progress" -sarakkeessa tehtävää toteutetaan parhaillaan.
    - "Review"-sarakkeessa kehittäjät katselmoivat toteutuksen.
    - "Testing"-sarakkeessa kehittäjät testaavat ominaisuuden.
    - "Acceptance testing" -sarakkeessa vastuu vaihtuu kehittäjiltä tuoteomistajalle, sillä siinä on kyse käyttäjätarinan hyväksyntätestauksesta. Jotta tuoteomistaja huomaa hyväksyntätestaukseen tulleen ominaisuuden ja hoksaa ryhtyä testaamaan sitä, hänelle on joko hyvä mainita siitä tai vaihtaa käyttäjätarinan vastuuhenkilöksi tuoteomistajan nimi.
    - "Acceptance testing" -sarakkeesta käyttäjätarinat palaavat usein doing-sarakkeeseen ja kulkevat sen jälkeen uudelleen reviewn ja testingin läpi acceptance testingiin, sillä hyväksyntätestauksessa ominaisuuksissa huomataan usein jotain korjattavaa.
    - Kun hyväksyntätestaus on valmis, tehtävät siirretään "done"-sarakkeeseen ja käyttäjätarina on valmis.

    Kategorier

    Staden och förvaltning

    Jira- ja Confluence-ohjeet

    Rekommenderad

    Karusellvy
    1 / 0